Bunu Okuyorsunuz
Türbanlı Kadınlar Neden Ferace Tercih Ediyor?

Türbanlı Kadınlar Neden Ferace Tercih Ediyor?

Türbanlı Kadınlar Neden Feraceyi Tercih Eder?

Günümüzde ferace, türbanlı kadınlar tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Türbanlı giyinenler olarak ferace, bizim için büyük bir role sahip. Bununla birlikte değişen moda anlayışı ile gençler tarafından pek tercih edilmese de ferace hala, tartışmaya yer bırakmayan tesettür anlayışı için önemini korumaya devam ediyor. Feracenin hala tesettürlü kadınlar tarafından tercih edilmesinin nedenini merak ediyorsanız yazımızın kalanına göz atabilirsiniz.

Ferace Nedir
Ferace Nedir

Ferace Nedir? Feraceyi Tanıyalım

Feracenin tarihi uzun yıllar öncesine dayanır. İlk zamanlarında ferace yalnızca kadınlar değil aynı zamanda erkekler tarafından da giyiliyordu. Dervişler tarafından giyilen büyük boy hırkalara ferace ismi verilirdi. Biz kadınların giydikleri feraceler ise ayak bileklerine kadar uzanan yakasız manto benzeri kıyafetlerdi. Ferace, boyun bölümünü kapatmadığı için, eşarp yardımı ile boynun örtülmesi gerekiyordu. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine kadar kolları bol ve tek parça olan feraceler, popülerliğini korudu.

Neden Ferace Giymeliyiz
Neden Ferace Giymeliyiz

Neden Ferace Giymeliyiz?

Müslüman kadınlar olarak, dini inanışlar gereği örtünmenin öneminin farkındayız. Son zamanlarda türbanlı kadınlar olarak çok sayıda giyinme seçeneklerine sahip olsak da bunlardan bir kısmının tesettür giyime uygunluğu, bir kısım insan tarafından tartışılır olarak görülmektedir. Örtünmenin esas amacı, vücut hatlarının dışarıdan belli olmamasıdır. Bu nedenle dar elbiseler yerine bol ve vücudu baştan aşağı örten kıyafetler, tesettür için idealdir. Dini inanış gereğince biz kadınlar, dikkat çekmeyen ve hatlarını görünür kılmayan elbiseleri giymeliyiz. Modern tesettür giyimdeki birçok parça, kanıksanmış olan tesettür giyimine ters düşer.

2020 Ferace Modelleri
2020 Ferace Modelleri

Parlak ve renkli elbiseler, dar tayt ve tunikler; örtünmemizin öncelikli amacı olan vücut hatlarını gizleme anlayışı ile uyuşmaz. Türbanlı kadınlar olarak dolaplarımızda yer alan ferace, tüm bu sebeplerden dolayı son derece önemlidir. Bol ve koyu renklerdeki feraceler ile baştan aşağı tek bir parça ile kolayca örtünebiliriz. Ferace, tartışmaya yer vermeksizin her kesim tarafından tesettüre uygun olarak görülür. Boynu açık bırakan feracenin altına özellikle kış aylarında gömlek benzeri kıyafetler giyebiliriz. Yaz aylarında ise eşarbı, boynu örtecek şekilde giymek yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir
Ferace Modelleri ve Kumaş Çeşitleri 2

Çarşaf Mı Yoksa Ferace Mi Tercih Etmeliyiz?

Çarşaf mı ferace mi sorusu, önemli bir ikilem yaratır. Kara çarşaf, kullanımı ve yapı itibari ile feraceye benzer, ancak kara çarşafın bazı türlerinde eldiven ve peçe de giyilir. Dolayısıyla kara çarşaf, baştan aşağı örtünme sağlar diyebiliriz. Ferace ise çarşaf ile kıyaslandığında daha modern bir görünüm yaratır. Tesettürlü kadınlar arasında kara çarşaf hala çok yaygın olsa da ferace, gün içerisinde daha rahat hareket etmemizi sağlar. Aynı zamanda daha modern ve kullanışlı olan ferace, bize göre çarşaftan bir adım öndedir. Farklı renk ve modellerde, tesettür anlayışına uygun feraceler, birçok alışveriş sitesinde bulabilirsiniz.

Çarşaf Mı Yoksa Ferace Mi Tercih Etmeliyiz
Çarşaf Mı Yoksa Ferace Mi Tercih Etmeliyiz
Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
Heyecanlı
0
Kararsızım
0
Mutlu
0
Saçma
0
Sevdim
0
Yorumları Göster (0)

Bir Yorum Yazın

Your email address will not be published.

Scroll To Top