Bunu Okuyorsunuz
Terikoton Kumaş Nedir?

Terikoton Kumaş Nedir?

Terikoton Kumaş Nedir? 1

Nevresim takımlarında ve ev giyimlerinde en çok tercih edilen kumaş tipleri olan terikoton, pamuk ile polyesterin belli oranlar ile birbirine karıştırılması ile meydana getirilmektedir. Terikoton kumaş nedir diye soracak olursanız, polyester ve pamuk malzemelerinin birbirlerine belli oranlarda karıştırılarak melez bir iplik elde edilmektedir. Bu iplik dokunarak terikoton adı verilen oldukça da konforlu bir kullanıma sahip olan kumaş tipi elde edilir. Polyesterli yapısı nedeni ile pamuk kumaşına göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Terikoton Kumaşının Özellikleri Nelerdir?

Kolayca kırışmaz ve ütülemesi çok kolaydır. Fiyat olarak da diğer nevresim takımlarına göre daha çok fiyat avantajlarına sahiptirler. Terikoton kumaşından yapılan nevresim takımları, günümüzde en trend ve en çok satılan nevresim takımları olarak bilinir. Bunun da ana ve önemli sebebi fiyat avantajlarıdır. Polyester malzemeler kimyasal boyaları tuttuğu için terikoton nevresim takımları sert durabilirler. Bu açıdan polikoton ve terikoton takımları ilk kullanım öncesinde yıkamalısınız. Aslında bu malzemelerin kullanıldığı tüm tekstillerde ön yıkama işlemi zaten yapılması gereken bir şeydir. Terikoton ve polikoton kumaşlarının arasında kullanım farklılıkları bulunur. Polikoton kumaşlar yüzde altmış ve yüzde kırk polyester karışımı iplikten imal edilmektedir. Terikoton kumaşlar nevresim takımlarının dışında çoğunlukla da tıbbi tekstillerinde ve kıyafetlerinde kullanılır.

Terikoton Kumaş Nedir? 2

Sağlık Sektörünün Vazgeçilmez Tek Kumaşı

Terikoton kumaşlar sunduğu özelliklerle beraberinde sağlık dünyasının da vazgeçilmez kumaşları arasında yer aldığından bahsetmiştik. Farklı oranlarda polyester veya pamuktan üretilirler. Çoğunluğu pamuk olan ürünler diğerlerinden daha kalitelidir. Boks önlükleri veya ameliyathane önlükleri şeklinde değerlendirilirler. Hafif yapılara sahiptirler. Oldukça kaliteli ve dayanıklıdırlar. Çok kolay bir şekilde yıkanabilirler. Kişilerde terleme yaratmazlar ve havayı geçiren bir maddeden oluşurlar. Bu gibi özellikler ve ayrıcalıkları sağlık sektöründe en önemli kumaş türleri arasında yer alır. Pek fazla değişik ürün çeşidinin üretimi için kullanılması idealdir.

Polikoton Ve Terikoton Arasındaki Farklar Nelerdir?

Terikoton kumaş özellikleri ve kumaş yapılarından bahsetmiştik. Aralarındaki farkı anlamak için ise polikoton kumaştan da bahsedeceğiz. Pamuk ile polyester malzemelerinin karışması ile oluşan iplikten de polikoton oluşur. Polikotonun içerisinde yüzde altmış pamuk, yüzde kırk polyester ya da yüzde elli pamuk yüzde elli polyester gibi karışımlar olur.

Polikoton kumaşın tamamı pamuktan oluşan kumaşlardan daha dayanıklıdır ve kolayca kırışmaz. Polyesterler hava geçirmediğinden dolayı yazın kullanımı için uygun değildir. Pamuk yaz aylarında kullanılmak için çok uygundur. Polikoton nevresim takımları yüzde yüz pamuk kumaştan üretilenlere nazaran daha ucuzdur ve poly pamuk olarak da adlandırılır.

Polikoton kötü bir kumaş türüdür demek yanlış olur fakat yüzde yüz pamuk kadar kullanışlı yapılara ve özelliklere sahip değildir. Ekonomik olduğundan dolayı polikoton ürünlerini tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Bayan Beden Ölçüsü Hesaplama 2020

terikoton kumaş
terikoton kumaş

Avantajları Ve Dezavantajları

Yüzde yüz pamuklu kumaştan yapılan kıyafetler oldukça hassastır ve çabuk kırışırlar. Dikim aşamalarında büzülme yaparak diken kişilere zorlanma yaşatırlar. Bu kumaş türündeki kıyafetlerde dik bir kalıp halinde dururlar. Pamuk kumaşının en büyük avantajları ise suyu ve nemi içlerine hapsederler ve deterjanlara karşı da dayanıklıdırlar. Dezavantajları ise yıkandıktan sonra iyice içine çekerler ve çok geç kururlar. Pamuklu kumaşlar genelde yazlık elbiseler için ve pantolonlar için tercih edilir.

Polyester Kumaşı Evde Nasıl Boyarız?

Boyama işlemine başlamadan önce polyester elyafa bir ön işlem uygulamalıdır. Bu ön işlem termofikse ve yıkamadır. Kumaşın üzerinde bulunuyor olan tüm yağlar, baskı ve boyadan hemen önce kumaşın üzerinden uzaklaştırılmalıdır. Kumaşı boyama aşamasına geldiğimiz zaman, kumaşa uygulanacak desene karar verildiği zaman karbon kâğıdı yardımı ile desen kumaşa aktarılmaktadır. Desenin yapısı uygun bir fırça ile arzu edilen renkte boyama işlemine geçilir. Boyama esnasında kumaşın boyaya doymuş olması önemlidir.

Aksi takdirde istenilen renk ve canlılığa ulaşılamaz. Boya işlemlerinde açık renkten koyu renge doğru boyamanız en iyi yöntemlerden biridir. Boyama işlemleri tek renk kumaşlarda yapılmalıdır. Çok fazla renkli kumaş ve desenler için farklı boyama teknikleri de vardır. Boyama sonunda karışılacağınız en önemli sorunlardan bir tanesi boyanın rengini atması olacaktır. Bu sorunun çözümüyse boyama işlemini tamamen bitirdiğiniz andan itibaren rengi sabitlemeniz lazım. Bunun için kumaşı 2-3 saat bol tuzlu ve bol sirkeli suda bekletmeniz olacaktır. Son olarak boyama esnasında eldiven kullanmalısınız ve boyanın temas edebilecek yerleri naylon veya gazete kâğıdı ile örtmelisiniz.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
Heyecanlı
1
Kararsızım
1
Mutlu
1
Saçma
1
Sevdim
1
Yorumları Göster (0)

Bir Yorum Yazın

Your email address will not be published.

Scroll To Top